CHARAKTERYSTYKA GMINY

charakterystyka_gminy

Zalana letnim słońcem, zasypana zimowym śniegiem, w eksplozji wiosennej świeżości, czy w feerii jesiennych barw – gmina Iwkowa zawsze zachwyca i czeka na turystów.

Gmina Iwkowa to wyjątkowe miejsce na Ziemi, niezwykle malownicza okolica, czarująca pięknem krajobrazu, zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, pejzażami jak z płócien impresjonistów, choć to Beskid Wyspowy a nie Prowansja. Zamieszkuje ją ponad 6400 mieszkańców w 7 miejscowościach takich jak: Iwkowa, Porąbka Iwkowska, Kąty, Drużków Pusty, Dobrociesz, Połom Mały i Wojakowa. I daleko i blisko jej do świata: daleko do wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu, ale równocześnie dostatecznie blisko do miast takich jak: Brzesko, Bochnia, Limanowa, Nowy Sącz, Tarnów i Kraków. Krótko mówiąc – wszystkie drogi prowadzą do Iwkowej, warto więc tu przyjechać, by odpocząć, odprężyć się, zapomnieć o problemach codzienności, czyli „zażyć wczasu”.

A jest gdzie odpoczywać!

Jednym z największych atutów gminy Iwkowa jest bogactwo i piękno jej przyrody. Bujne lasy mieszane a w nich obfitość jagód, malin, czernic, poziomek, grzybów, ziół, kwiatów i świeżego powietrza, przepięknych dzikich i urokliwych jarów, zakątków, ostępów oraz ścieżek i dróżek, wprost zapraszają na wędrówkę, trekking, nordic walking, rower, jazdę konną, narty biegówki, piesze wyprawy z plecakiem i mapą, rodzinne wycieczki z dziećmi – słowem – dla każdego coś miłego!

W gminie Iwkowa warte zobaczenia są kościoły, miejsca pamięci, zbiory regionalne oraz licznie zgromadzone przy drogach i polach, wtopione w pejzaż, zabytkowe kapliczki.

Kto szuka osobliwości, koniecznie powinien odbyć wyprawę szlakiem iwkowskich ról, wykarczowanych niegdyś pod uprawę połaci lasów, nazwanych od nazwisk lub przydomków pierwszych właścicieli, które przetrwały przez wieki i do dziś wyznaczają miejscową topografię. Iwkowskie role to jeden z fenomenów tożsamości, a zarazem odrębności kulturowej tego obszaru. Ich historia zaczęła się wraz z lokacją dwóch iwkowskich wiosek nad rzeką Belą w pierwszej połowie XIV wieku.

Pieszo, konno i na rowerze dotrzeć można do licznych punktów widokowych w gminie, skąd rozciągają się panoramiczne widoki na okolicę.