Aktualna pogoda
w Iwkowej

Temp

25°C

Wiatr

12 km/h

Aktualności

Bezpieczne Ferie 2018

Bezpieczne Ferie 2018

W dniu 23 stycznia 2018 roku uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Br. Czecha w Iwkowej wraz z nauczycielami mieli przyjemność spotkać się z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego - komisarzem Tomaszem Nosalem i asystentem Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii - asp. sztab.  Bogumiłem Machajem z Komendy Powiatowej Policji
w Brzesku.  Wizyta była związana ze zbliżającymi się feriami i realizacją programu „Bezpieczne Ferie 2018”. Policjanci  przeprowadzili prelekcję z uczniami  z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wręczając przy tym wszystkim dzieciom kamizelki odblaskowe. Kamizelki pochodzą z darowizny przekazanej NSZZP – zarząd terenowy w Brzesku przez firmę Can-Pack. Dzięki czemu policjanci mogli wyposażyć dzieci w kamizelki, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo pieszych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto omówiono zagrożenia związane z bezpieczeństwem podczas zabaw i sportów zimowych, bezpiecznych zachowań na stokach narciarskich, nie wchodzenia na zbiorniki wodne, jak również omówiono zasady udzielania i wzywania pomocy w sytuacji gdyby byli świadkiem zdarzenia gdzie jakaś osoba wpadnie do wody w wyniku pęknięcia lodu i nie może się wydostać, potrzebuje szybkiej pomocy. Przypomniano, że najważniejsze w takiej sytuacji jest wezwanie pomocy powiadomienie dorosłych i służb ratunkowych, przy okazji dzieci podały numery telefonów alarmowych 999, 998, 997 i 112 omówiono, sposób wzywania pomocy: konieczność określenia miejsca gdzie się znajdują, w jakiej miejscowości, podania danych koniecznych do zlokalizowania miejsca skierowania służb ratunkowych. 

Dzień 23 stycznia w Szkole w Iwkowej był również miejscem spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka z i ich wnukami, co też policjanci wykorzystali w ramach prowadzonej przez policję akcji „Bezpieczny Senior” i w ciągu kilku minut oprócz złożenia życzeń wszystkim zgromadzonym babciom i dziadkom zaprezentowali dzieci w kamizelkach odblaskowych aby zachęcić do noszenia kamizelek odblaskowych podnosząc swoje bezpieczeństwo jako pieszych poruszających się po drogach.

Wspomniano również o zagrożeniach oszustwami na tzw. wnuczka na policjanta wyczulając wszystkich zebranych aby byli nieufni wobec obcych podszywających się pod różne osoby i aby nie przekazywali pochopnie żadnych pieniędzy, aby takie decyzje odciągnęli w czasie, do następnego dnia, skonsultowali taką decyzję z kimś bliskim, powiadomili policję pod numer 997 lub skontaktowali się ze swoim dzielnicowym. Zwrócono również uwagę na niekorzystne umowy i udostępnianie obcym osobom Dowodu Osobistego,  wszelkiego rodzaju sprzedaż ratalną, na okazyjne warunki sprzedaży oferowane podczas prezentacji produktów na specjalnie zaaranżowanych spotkaniach.  Podsumowując to spotkanie zachęcono wszystkie osoby, aby w przyszłości uczestniczyły w debatach lub innych spotkaniach organizowanych przez policjantów na ich terenie, co będzie okazją do szerszego omówienia współczesnych zagrożeń. 

 

Autor: Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwkowej 

Wróć