- Strona główna
- \ Aktualności
Aktualna pogoda
w Iwkowej
Temp
25°C
Wiatr
12 km/h
Staraniem Tarnowskiej Organizacji Turystycznej udało się ponownie wydać mapkę z pasiekami zlokalizowanymi we wschodniej części Małopolski. Nowa, zaktualizowana mapa zawiera informacje o 30 pasiekach edukacyjnych i otwartych na turystę, położonych na trasie od Powiśla Dąbrowskiego po Ziemię Sądecką i jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie www.pszczeleprzestrzenie.pl/mapa, skąd można ją pobrać.
Projekt związany z Miodowym Szlakiem pokazuje jak bogaty mamy region jeśli chodzi o pasieki i jakie miody są tu wytwarzane. W mapce zawarto dokładne informacje na temat oferty poszczególnych pasiek, w tym rodzajów miodów, gatunków pszczół utrzymywanych w Małopolsce.
W dobie pandemii pamiętajmy by wspierać lokalnych rolników i producentów, w tym pszczelarzy, od pracy których zależy przecież tak wiele. W obecnym świecie przywykliśmy do szybkich zakupów w dużych sklepach zapominając o lokalnych producentach. A to właśnie dzięki pszczołom, dzikim zapylaczom i pszczelarzom prowadzącym pasieki możemy się cieszyć produktami z naszych przydomowych ogródków czy sadów. Dlatego ważne jest kupowanie lokalnego miodu od lokalnych pszczelarzy w okresie epidemii koronawirusa i problemów lokalnych rolników, w tym pszczelarzy w zbyciu miodów i tym samym utrzymaniu pasiek, a w konsekwencji spadku populacji pszczół i zagrożeń związanych z tym.
Dlaczego warto nieść pomoc pszczołom i innym, dziko żyjącym zapylaczom? Przede wszystkim dlatego, że zapylają rośliny, które stanowią około 1/3 naszej diety. Brak tych pożytecznych owadów oznacza katastrofę żywnościową. Niestety populacja pszczół spada, za co odpowiada szereg czynników, począwszy od stosowania toksycznych pestycydów, po brak zróżnicowanego pokarmu, a także zmiany w strukturze przestrzennej. Krótko przystrzyżone trawniki, brak ogródków przydomowych czy kwitnących łąk powodują, że pszczołom doskwierają deficyty pożywienia, jak i utrata miejsc, w których mogą się schronić bądź rozmnażać. Nasadzenia roślin miododajnych to jeden z elementów, który przyczynia się do ratowania pszczół i dziko żyjących zapylaczy.
Wszyscy chętni do włączenia się w działania wspierające pszczoły i zapylacze mogą wokół swoich domów zasadzić rośliny, krzewy i drzewa miododajne. Warto skorzystać z gotowych projektów ogrodów opracowanych w 2020 roku przez Małopolski Szlak Ogrodów, które można pobrać na stronie szlaku pod adresem www.malopolskiszlakogrodow.pl.
Mapka „Miodowy Szlak” została wydana w ramach projektu „Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021” realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną i dofinansowanego z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. „Małopolska Pszczoła”. Dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, poza mapką, na terenie subregionu tarnowskiego powstało w tym roku aż 15 kieszonkowych ogrodów miododajnych w 13 jednostkach samorządu terytorialnego.
Dodatkowe informacje na temat pszczół można znaleźć na stronie www.pszczeleprzestrzenie.pl.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego