- Strona główna
- \ Aktualności
Aktualna pogoda
w Iwkowej
Temp
25°C
Wiatr
12 km/h
Jakie zagrożenia zgłaszają mieszkańcy powiatu brzeskiego poprzez Krajową Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwa, jak ważną rolę odgrywają dzielnicowi w kontakcie ze społeczeństwem i co zrobić, aby było bezpieczniej na brzeskich drogach to główne tematy poruszone podczas debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Brzesku.
„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” pod takim hasłem w dniu 7.04 br. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyła się debata społeczna zainicjowana przez brzeską Policję. Spotkanie zapoczątkowało cykl debat społecznych, które policjanci w najbliższym czasie zorganizują z mieszkańcami powiatu brzeskiego oraz instytucjami stojącymi na straży bezpieczeństwa. Zamysłem tych debat jest zacieśnienie współpracy ze społecznością lokalną w zakresie diagnozowania zagrożeń najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców naszego powiatu, uwzględniając przy tym ich potrzeby i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa.
Debacie przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Brzesku mł.insp. Mirosław Moryl oraz Starosta Brzeski Andrzej Potępa. W spotkaniu wzięli też udział policjanci, przedstawiciele samorządów, sołtysi oraz zainteresowane osoby.
Policjanci omówili zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wskazując przy tym zagrożenia, które są najczęściej zgłaszane w powiecie brzeskim. Następnie przybliżyli założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, podkreślając jak ważne i odpowiedzialne zadania stoją przed dzielnicowymi, dla których kontakt ze społecznością jest priorytetem. Funkcjonariusze dokonali prezentacji aplikacji „Moja Komenda”, która jest mobilnym przewodnikiem po jednostkach Policji w całym kraju. Przedstawili także stan bezpieczeństwa na brzeskich drogach oraz działania podejmowane w zakresie jego poprawy.
Ostatnim punktem debaty była dyskusja dotycząca bezpieczeństwa na terenie powiatu brzeskiego. Poruszone podczas spotkania kwestie oraz zgłoszone uwagi będą przedmiotem działań podejmowanych przez policjantów.
Krajowa mapa zagrożeń to innowacyjne narzędzie wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. W prosty i przystępny sposób każdy obywatel może wirtualnie reagować, a przede wszystkim zasygnalizować o zagrożeniu w swoim miejscu zamieszkania. Brzescy policjanci weryfikują każdy taki sygnał i podejmują konkretne działania.
Już od kilku miesięcy policjanci reagują na każde zagrożenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (www.brzesko.policja.gov.pl). Nowe narzędzie informatyczne jest dostępne dla społeczeństwa od września ubiegłego roku.
Każdy mieszkaniec może zasygnalizować na mapie interaktywnej o zagrożeniu pojawiającym się w danej okolicy. Policjanci natomiast każdy taki sygnał sprawdzają i weryfikują. Tylko od stycznia br. mundurowi odnotowali 46* takich zgłoszeń dotyczących powiatu brzeskiego. W przeważającej większości są to zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości i nieprawidłowe parkowanie to najczęstsze naruszenia prawa, na które reaguje społeczeństwo. Zgłoszeń z tego zakresu odnotowano 28, z czego 16 zostało przez policjantów potwierdzonych. Sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi. Na mapie pojawiły się również zgłoszenia (10) dotyczące niewłaściwej infrastruktury drogowej, złej organizacji ruchu i nieprawidłowego oznakowania drogi. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej jednostki dokonali sprawdzenia wskazanych miejsc i w uzasadnionych przypadkach podjęli konkretne działania w celu poprawy sytuacji na brzeskich drogach, w szczególności w porozumieniu z zarządcą drogi. W marginalnych przypadkach zagrożenia naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, żebractwa, aktów wandalizmu czy dzikich wysypisk śmieci.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to również czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń (mapa statystyczna). Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Mundurowi podkreślają, że platforma nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji, nadal należy w takich przypadkach korzystać z numerów alarmowych.
* dane od 1 stycznia br. do 15 marca 2017r.
Aplikacja mobilna „Moja Komenda” umożliwia odnalezienie dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania.
Dzięki niej można wyszukać każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie.
Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.
Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki.
Dwa tryby wyszukiwania informacji:
Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.